Šiaulių televizijos laidoje – atskleisti pagrindiniai viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės tyrimo rezultatai

Rugsėjo 16 dieną Šiaulių televizijos laidoje „Infostudija“ lankėsi Šiaulių universiteto ekonomikos katedros profesorė Diana Cibulskienė, kuri yra atlikto tyrimo „Viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės socialinės-ekonominės naudos Šiaulių miestui vertinimas“ tyrėja bei pranešėja.

Pokalbį su laidos vedėja D.Cibulskienė pradėjo visus supažindindama su šio tyrimo ištakomis. Paklausta, kodėl šiam tyrimui buvo pasirinktos būtent šios trys įmonės (koncertinė įstaiga „Saulė“, Šiaulių Kultūros centras ir Šiaulių areną valdanti VšĮ „Pramogų sala“) profesorė visų pirma pabrėžė, kad šį tyrimą užsakė Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai su siekiu išsiaiškinti ar viešojo ir privataus sektoriaus partnerystė apskritai yra naudinga ir efektyvi.

Siekiant atsakyti į šį klausimą buvo pasitelktas vienas geriausių viešojo ir privataus sektoriaus pavyzdžių, tai Šiaulių miesto arenos valdymo per VšĮ „Pramogų sala“ modelis, o taip pat atitinkamai pagal veiklos pobūdį buvo pasirinktos ir kitos dvi savo organizuojama veikla panašios įstaigos: koncertinė įstaiga „Saulė“ ir Šiaulių kultūros centras.

Paklausta, kokius gi rezultatus pavyko atskleisti šiuo tyrimu D.Cibulskienė sakė, kad iš visų įstaigų buvo gautos finansinės ataskaitos, o apdoroti duomenys parodė kaip efektyviai yra išnaudojamos tiriamųjų patalpos ir pažymėjo, kad pagal koncesijos sutartį VšĮ „Pramogų sala“ patalpų išlaikymui yra skiriama ganėtinai nedidelė finansavimo suma lyginant su savivaldybės įmonėmis.

„VšĮ „Pramogų sala“ skiriamas finansavimas patalpų išlaikymui vidutiniškai siekia 600 tūkstančių litų (tyrimo laikotarpis:2012 – 2014 m., kai valiuta dar buvo litas) , tuo tarpu koncertinei įstaigai „Saulė“ ir Šiaulių Kultūros centrui jis vidutiniškai siekia nuo 1,6 iki 1,8 milijono litų.“, – demonstruodama skirtumą sakė D.Cibulskienė.

Pasak tyrėjos, šis tyrimas atskleidė, kad iš tiesų patalpos yra išnaudojamos efektyviau esant viešojo ir privataus sektoriaus partnerystei, nes privatus sektorius gaudamas finansavimą pastato išlaikymui yra labiau suinteresuotas generuoti papildomas pajamas. Kaip parodė tyrimas, privatus sektorius sugeneruoja 3 kartus daugiau pajamų, negu atveju kai yra skiriamas beveik visas šimtaprocentinis finansavimas.

Laidos vedėjos paklausta kokie gi yra lankytojų srautų skirtumai profesorė teigė, kad ir šiuo aspektu patalpas efektyviau išnaudoja Šiaulių arena. „VšĮ „Pramogų sala“ yra labiau suinteresuota ieškoti tam tikrų galimybių, pritraukti lankytojus, o žiūrovų srautai yra gerokai didesni, todėl galima sakyti, kad erdvės yra išnaudojamos efektyviau“, – vertino D.Cibulskienė.

Siekiant įvertinti socialinę naudą tyrime buvo apskaičiuota, kad VšĮ „Pramogų sala“ sumoka beveik tiek pat mokesčių, kokį gauna finansavimą iš savivaldybių biudžetų.

Šis rodiklis demonstruoja, kad viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės naudos aspektu socialinė nauda yra akivaizdi, nes į valstybės biudžetą per sumokėtų mokesčių prizmę yra sugrąžinama beveik tokia pati suma.

R.Parafinavičiaus nuotr.